آموزشی, ال ای دی, درایور ال ای دی, محصولات, مطالب, وبلاگ

درایور ال ای دی پاور چیست؟

درایور ال ای ذی پاور چیست؟

درایور ال ای دی پاور چیست؟

درایور ال ای دی پاور بردی است برای روشن کردن تعدادی مشخصی از ال ای دی های 1 وات و پاور ال ای دی ها.

درایور ال ای دی که ما عنوان میکنیم که تعداد محدود یعنی این که نسبت به تعدادی که ال ای دی بکار میبریم یک درایور انتخاب میکنیم و هر درایور نسبت های خود را دارد.

درایور ال ای دی ها از توان 1 وات دارند تا 36 وات که برای روشن کردن یک ال ای دی باید از یک درایور و برای روشن کردن تعداد 36 عدد ال ای دی 1 وات پاور یک درایور مجزا استفاده می شود.

درایور ها به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند که اشاره خواهیم کرد و باید قبل از این موضوع اشاره ایی کنیم در مورد این که درایور ال ای دی های پاور دارای ولتاژ متغیر می باشند و جریان ثابت که در مورد هر کدام از درایور های ال ای دی به تک تک اشاره می کنیم.

درایور ال ای دی پاور 3*1 وات:

درایور ال ای دی پاور 3*1 وات با جریان ثابت 300 میلی آمپر و ولتاژ 3.3 ولت تا 9.9 ولت می باشد و همان طور که اشاره کردیم درایور ال ای دی پاور 1 ال ای دی تا 3 عدد ال ای دی را روشن می کند و برای روشن کردن 4 عدد ال ای دی درایور ها قادر به روشن کردن ال ای دی را ندارند.

درایور ال ای دی 7*4 وات:

درایوری با ولتاژ خروجی 12 ولت تا 23.1 ولت و ولتاژ ورودی 220 ولت و جریان 300 میلی آمپر.

با درایور ال ای دی پاور 7*4 وات می توان تا تعداد 7 عدد ال ای دی را روشن کرد و بیشتر از 7 عدد ال ای دی را نمی توان روشن کرد و اگر تعداد 8 عدد ال ای دی را بخواهیم روشن کنیم یا روشن نمی شود و یا نور بسیار ضعیفی دارد.

قبل از این که به رنج و درایور ال ای دی پاور بعدی برسیم و بررسی کنیم در ابتدا به سوال زیر پاسخ دهیم:

چرا درایور ال ای دی پاور ها در رنج های ثابت تولید می شود و یک درایور با تمامی ولتاژ و جریان ثابت تولید نمی شود تا این همه رنج مختلف نداشته باشیم؟

درایور ال ای دی پاوری که ما مورد استفاده قرار میدهیم تماما به صورت ایزوله تولید می شوند و به صورت غیر ایزوله(نان ایزوله) نیستن و همین باعث شده که درایور ها در رنج های بیشتری تولید می شود.

درایور های ایزوله چیست و تفاوت آن با درایور غیر ایزوله(نان ایزوله) در چیست؟

درایور ایزوله به دلیل این که آی سی برای ساخت آنها استفاده می شود با ولتاژ و جریان ثابت تولید می گردند و بیشتر از ولتاژی که باید از خروجی آن بیرون بیاد نمی توان استفاده کرد و  به اصطلاح نمی توان از درایور های ایزوله کشید.

ولی اگر بخواهیم درایور نان ایزوله و یا غیر ایزوله بسازیم باید در ابتدا به این نکته اشاره کنیم که می توان ولتاژ کاری و رنج بازی رو برای این نوع درایور ها در نظر گرفت ولی جریان ثابت.

آیا درایور غیر ایزوله(نان ایزوله) سریع تر می سوزد؟

جواب این سوال خیر است و منفی است.

در ادامه توضیحات در مورد درایور ال ای دی پاور باید به درایور 12*8 وات اشاره کینم:

درایور ال ای دی پاور 12*8 وات:

ولتاژ ورودی درایور ها معمولا 220 ولت می باشند ولی برای این که ساخت والواشر برای خودروهای آفروید باید از درایور با ورودی 12 ولت بکار ببریم.

ولتاژ خروجی درایور 12*8 وات مانند بقیه درایور های ال ای دی پاور مشخص است که باید توان درایور را در ولتاژ 3.3 ولت ضرب کرد که ولتاژ بدست آمده ولتاژ کاری درایور ال ای دی پاور می باشد و جریان ال ای دی پاور معمولا ثابت است و همان طور که قبلا هم اشاره شده 300 میلی آمپر می باشد.

درایور ال ای دی پاور 21*13 وات:

شرکت های سازنده معمولا رنج ساخت درایور های خود را نسبت به خط تولید خود درایور تغییر میدهند و در این مقاله ما به رنج درایور های ساخت شرکت دارک انرژی اشاره می کنیم ولی بعضی از شرکت های رنج درایور را به یک صورت دیگر طراحی می کنند که بع از درایور 12 وات درایور 18*12 وات را تولید می کنند و بعد از آن درایور 24*18 وات را.

در این مقاله بیشتر از رنج درایور ال ای دی دارک انرژی الهام میگیریم.

درایور ال ای دی 36*24 وات:

شاید باید اینطور بگویم که پر مصرف ترین رنج در درایور ال ای دی پاور می باشد و بیشتر در تولید والواشر ال ای دی پاور از درایور 36*24 وات استفاده می کنیم.

درایور بردی بهتر است و یا درایور آی پی و هر کدام از این نوع درایور های ال ای دی در کجا مورد استفاده قرار می گیرد؟

از لحاظ ساختاری و قطعات الکترونیکی که در درایور های بردی و آی پی بکار رفته است هیچ فرقی و تفاوتی وجود ندارد و تمام قطعات هر کدام از درایور های آی پی و درایور های بردی یکی است.

تفاوت در نوع آی پی شدن درایور ها می باشد که درایور بردی به صورت یک برد و غیر آی پی می باشند که مقاوم در برایر آب و گرد و خاک نیستند ولی درایور آی پی کاملا مقاوم در برابر آب و هوای بیرون می باشند.

درایور های آی پی بیشتر در پروژکتور و یا والواشر و یا لامپ هایی استفاده می شود که در بیرون و فضای باز استفاده می گردد و به اصطلاح اوت دور(outdoor).

از درایور های بردی ولی باید در جایی استفاده کنیم که از لحاظ رطوبت و گرد خاک عایق باشد و برای این که درایور بردی را در پروژه استفاده کنیم لازم به مقداری وارنیش می باشیم که عایق کنیم.

از چه درایوری برای روشن کردن ال ای دی ها باید استفاده کرد؟

برندهای مختلفی در بازار الکترونیک هستند که هر کدام از برندها می توانند مورد استفاده ما قرار گیرند ولی باید درایور ال ای دی استفاده کنیم که پاور فکتور(power facture) بالایی داشته باشد تا برابر ولتاژ نوسان ورودی که همیشه به صورت ایزوله و یکنواخت نیست مقاومت کند و همین طور درایور هایی را باید انتخاب کنیم که مورد مصرف طبق کار پیش روی خودمان باشد.

http://www.mahoorelec.com/product-category/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%84-%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C/

 

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *