ال ای دی, ال ای دی اوال, ال ای دی خطی, ال ای دی کلاهی, چیپ ال ای دی اس ام دی, درایور ال ای دی, زیبایی, سی او بی COB, لنز و هولدر, محصولات, مطالب, وبلاگ

انتخاب رنگ روشنایی ( آفتابی یا مهتابی )

انتخاب رنگ روشنایی ( آفتابی یا مهتابی )

پیش از این امکان انتخاب درجه و کیفیت نوری که لامپ های معمولی از خود ساطع می کردند وجود نداشت. امروزه با وجود انواع لامپ ال ای دی این قابلیت وجود دارد که بتوانیم رنگ روشنایی انتشار یافته و حالت و تم نور فضای اطرافمان را انتخاب و تنظیم کنیم.

1000 الی 10000

درجه حرارت رنگ روشنایی چیست

درجه حرارت رنگ روشنایی یا CCT در سیستم روشنایی بیانگر این است که رنگ نور ساطع شده از یک لامپ چگونه به نظر می رسد و بر حسب درجه کلوین (K) بیان می شود.

اندازه ۱۰۰۰ کلوینی ( قرمز سیر ) تا ۱۰۰۰۰ کلوینی (آبی سیر) (گستره وافعی مقیاس نور) را تصور کنید. بالاترین مقیاسی که شما با آن سر و کار می کنید، رنگ آبی که به نور روز نزدیک است.

درجه های رنگ روشنايی

این امر که درجه حرارت رنگ روشنایی منتشره از لامپ ارتباطی به دمای واقعی لامپ منتشر کننده نور ندارد شاید قدری گیج کننده باشد اما دمای رنگ توصیفی از رنگ روشنایی تولیدی آن لامپ است

دمای رنگ روشنايی انواع لامپ ها

به عبارت ساده تر درجه حرارت رنگ روشنایی بیانگر اینست که رنگ فلز گرم شده چگونه با افزایش دمای آن تغییر می کند و از قرمز به زرد و سپس آبی تبدیل می شود. بنابراین می توان دمای فلز گرم شده را از روی رنگ آن تعیین نمود. بازه رنگ ها در دماهای مختلف برای توصیف سایه نور سفید بسیار مفید است. رنگ نور لامپ LED نیز به بازه درجه حرارت رنگ روشنایی وابسته است.

رنگ روشنایی گرم یا سرد ( آفتابی با مهتابی )

هیچ قانونی وجود ندارد، انتخاب رنگ روشنایی لامپ به اولویت های شخصی و نوع استفاده بر می گردد. اگر شما رنگ زرد سنتی لامپ های معمولی را دوست دارید، پس لامپ آفتابی (۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوینی) انتخابی ایده آل خواهد بود. این متداول ترین انتخاب لامپ LED برای خانه ها است. اگر شما ظاهری روشن و مدرن می خواهید، ممکن است احساس روشن تر و واضح تری را با یک لامپ مهتابی (+۴۰۰۰ کلوینی) ترجیح دهید. نور مهتابی حاوی نور آبی بیشتری است و به چشم درخشان تر می آید. ( به همین دلیل است که لامپ های مهتابی وقتی با لامپ های آفتابی معادل مقایسه می شوند، دارای لومن خروجی بالاتری هستند). همچنین به نظر می رسد مردم کشورهای آفتاب خیز، تمایل به لامپ های سفید یا مهتابی دارند و مردمی که در کشورهای سردتر زندگی می کنند لامپ های آفتابی و با نور گرم تر را ترجیح می دهند.

آشپزخانه با رنگ روشنايی گرم و سرد

در کاربرد های تجاری و تبلیغاتی انتخاب درجه رنگ مناسب مهم است و به حالتی که شما قصد دارید برای ارائه محصولات ایجاد کنید، بستگی دارد؛ برای مثال نان ها و شیرینی های تازه پخته شده ممکن است زیر نور آفتابی ظاهر بهتری داشته باشند. یک نور سفید مهتابی ممکن است ظاهر محصول را جذاب نسازد، اما این امر ایده خوبی برای انجام بعضی آزمایشات طیف رنگی خواهد بود تا ببینید بهترین عملکرد چه هست.

رنگ های روشنایی مختلف کجا کاربرد دارند

در زیر بعضی محیط های معمول آورده شده است که رنگ های متفاوتی را می توان در آنجا استفاده کرد:

  • گرم و صمیمی با نور آفتابی: اتاق نشیمن – اتاق خواب – راهروها
  • سفید با نور مهتابی: آشپزخانه – اتاق مطالعه – حمام – کمد – دفتر – مکان های عمومی
  • روشنایی روز: اماکن تجاری – مکان های عمومی – استودیوهای هنری

بعضی وقتها اجازه تغییر بدهید بخصوص اگر تغییرات از نور سفید مهتابی به آفتابی باشد.

اتاق خواب با رنگ های گرم و سرد

ترکیب رنگ های روشنایی مختلف

هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید ترکیبی از رنگ های روشنایی مختلف در یک محیط داشته باشید. برای مثال از نور گرم آفتابی برای روشنایی اصلی اتاق و نور مهتابی برای روشنایی دور سقف استفاده می شود.

مقايسه درجه رنگ های روشنايی در نشمين

چگونه لامپ ال ای دی مناسب را برای رنگ روشنایی مورد نظر انتخاب کنیم

اغلب پکیج های کامل لامپ های روشنایی یک تصویر شفاف و درجه رنگ دارند که روی بسته بندی نشان داده شده است. به علاوه روی پایه هر لامپ درجه رنگ چاپ شده دارد برای مثال ۳۰۰۰ K. به دلیل تفاوت در تولیدات کارخانه ها و روش های اندازه گیری مختلف ، در زمان خرید باید مدل یکسانی از لامپ ال ای دی را برای همه اتصالات فضاهای خود در نظر بگیرید. همچنین خرید لامپ های یدکی هم ایده خوبی خواهد بود زیرا تکنولوژی LED همیشه در حال تغییر و بهبود است و ممکن است پس از مدتی مدل قبلی را در بازار پیدا نکنید.

آیا شما با رنگ روشنایی خاصی را در فضای خانه و محل کار خود تجربه کرده اید؟ چگونه با ترکیب لامپ های مختلف این رنگ ها را ایجاد نموده اید؟

به منظور اطلاع از لیست قیمت لامپ ال ای دی و دریافت مشاوره برای خرید انواع چراغ روشنایی لطفا به لینک مورد نظر آن در بخش محصولات مراجعه بفرمایید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *