آموزشی, ال ای دی, محصولات, وبلاگ

دنیای نور و روشنایی

دنیای نور و روشنایی

از سال های اخیر که شروع اولیه و جذب مشتری با نور و روشنایی آغاز شده زمان زیادی سپری نشده و این پرسه به سرعت سپری شده و در این بازه بسیار کوچک پیشرفت چشمگیری در صنعت نور و روشنایی اتفاق افتاده است.

زمانی که از دنیای روشنایی صحبت میکنیم به ابعاد زیادی نگاه میکنیم که در ادامه مقاله به بررسی هر کدام از این موارد میپردازیم و در مورد هر کدام نظرات دوستان و همراهان سایت ماهور الکترونیک را یاداشت میکنیم.

دسته بندی دنیای نور و روشنایی را به ترتیب زیر انجام میدهیم:

  1. روشنایی و نور پردازی داخلی
  2. روشنایی و نور پردازی خارجی

-نور پردازی معابر شهری

-نور پردازی پارک ها و مکان های دیدنی

-نور پردازی بیرونی شهری و بیلبوردهای تبلیغاتی

-نور پردازی ساختمان ها

روشنایی و نورپردازی داخلی چیست؟

امروزه و در صنعت معماری و ساختمان سازی روشنایی داخلی جز تار و پود صنعت روشنایی میباشد که با در نظر نگرفتن روشنایی و نورپردازی باید گفت که هیچ کدام از المان های ساختمان سازی هم به چشم نمیاید.

برای این که معماری یک بنا جلوه و نمود پیدا کند معمولا نسبت به بنای مورد نظر نورپردازی میکنند به گونه ایی که اگر بنا سنتی باشد نسبت به ساختار و شکل گیری این بنا نور پردازی را انجام میدهند و اگر معماری داخلی ما ی ملک و یا برج زیبای امروزی باشد ابتدا باید در هر قسمت از ملک و بنا نور مخصوص به خود را بکار برد.

نور پردازی در کالبد ی ساختمان معمولا مانند مداد رنگی بر روی دفتر نقاشی جلو ایجاد میکند به طوری که اگر یک صفحه دفتر نقاشی را بدون رنگ ببینیم چیزی از یک اثر دستگیر ما نخواهد شد ولی با شروع رنگ آمیزی میبینیم که چه زیبایی هایی را می توان در دفتر نقاشی پیدا سازی کرد.

این مثال شاید به نظر کارشناسان صنعت معماری و ساختمانی اغراق باشد ولی از نظر کارشناسان و مهندسان دنیای نور و روشنایی عامیانه ترین موضوع و مبحث قلم داد می شود.

در سالهایی که میگذرد روشنایی در کشور ایران دستخوش تغییر و تحولی شگرف شده که می توان این تغییر را در نوع چراغ ها دید که از لامپ های رشته ایی و هالوژن ها به لامپ های ال ای دی تغییر فاز داده و باعث گشته که روند روشنایی به صورت کاملی تغییر کند.

ابتدای کاری که روشنایی با نمای ال ای دی آمد بیشتر برای تبلیغات مورد استفاده قرار میگرفت ولی به دلیل کاهش مصرف برق و ساخت قاب های زیبای روشنایی به تدریج جایگزین ال ای دی و لامپ های کم مصرف و هالوژن شد.

-چه اقلامی در روشنایی داخلی مورد استفاده قرار میگیرد؟

برای هر قسمت از فضای داخلی می توان از روشنایی و نور مخصوص به خود استفاده کرد به دلیل این که تنوع کاری بالا رفته و می توانیم برای هر قسمت از نظر تزیینی و لوکس بودن اقلام روشنایی بهره برد.

در بحث نور و روشنایی داخلی مطالب بسیاری می توانیم داشته باشیم ولی به این بحث اکتفا میکنیم که نور و روشنایی بازه گسترده ایی از اقلام می باشند که برای دانستن و فهمیدن تک تک قطعات می توان از سایت ماهور الکترونیک استعلام کرد و تمامی دیزاین ها را مشاهده کرد.

نورپردازی

نورپردازی داخلی

 

روشنایی و نور پردازی نمای ساختمان:

باید گفت صنعت معماری و نقشه کشی ساختمان با صنعت روشنایی به هم وابسته شده اند و در هم آمیخته شده اند و نمی توان دیگر این دو صنعت قوی را از هم جدا کرد.

از سالها قبل در ایران برای این که بتوان ساختمان سازی را زیباتر کرد و جلوه زیبایی به ساختمان داد نمای ساختمان را به روش های نوین نورپردازی می کنند و زمانی که میگوییم به روش های نوین یعنی این که معماری نو را با نورپردازی نو ادقام می کنیم.

نورپردازی نمای ساختمان در ایران و در هر شهری مخصوص به خود می باشد و باید رفت و دید که هر شهری واقعا نورپردازی مخصوص به خود را دارا می باشند.

برنامه های بسیاری هستند که از آنها می توان کمک گرفت برای نورپردازی چه داخلی و چه بیرونی ساختمان.

نور پردازی مدل رومی

نورپردازی با ال ای دی

روشنایی و نورپردازی معابر شهری و پارک ها:

هر کدام از شهرهای کشورمان ایران با فرهنگ و تاریخی که دارند شهر را بازسازی و از نظر روشنایی و نورپردازی درست می کنند و بهتر بگم شهرداری هر شهر و منظقه ایی ساختار شهری خود را دارند و نور پردازی با معماری آن شهر اجین گشته و نسبت به معماری آن شهر بنا ها را نورپردازی کنیم.

معابر شهری با نورپردازی فضای بکری را برای قدم زدن و رانندگی ایجاد میکند که انعکاس رنگ ها و بازتاب نوری بسیار فضای شهری را هیجان انگیز می کند.

شهرداری های استان های بزرگ بلوار ها را بسیار زیبا نورپردازی می کنند چون که فضای شهری را کاملا زیبا می کنند و در هر فصل از سال این مهم را انجام می دهند.

پارک ها نیز از فضاهایی است که در دست شهرداری های استان ها می باشند و برای جذب توریست و اقامت همشهری های خود نورپردازی مناسب و مهندسی انجام می دهند.

بهتر بگویم علم روشنایی و نورپردازی باعث شده که یک بخش از شهرداری ها با مهندسان و پیمانکاران فضای شهری و روشنایی همکاری داشته باشند.

ماهور الکترونیک نیز رزومه بسیار خوبی را در این زمینه دارد که چندین پروژه را انجام داده است که برای مشاهده رزومه می توان به سایت ماهور الکترونیک مراجعه کنید.

نورپردازی_ماهوری

روشنایی و نورپردازی پل های عابر و پل های اتومبیل رو:

با وجود ایجاد پل های بزرگ در سطح شهر و بیرون شهر می توانیم این پل های بزرگ بتنی را زیباتر کنیم که یکی از راه ها این است که نقاشی دیواری کنیم و بر روی دیوار تصویر بکشیم که این یکی از راه ها می باشد ولی در طول شب این نقاشی ها هم دیده نمی شوند و باید دوباره دست به دامن نورپردازی شهری شویم تا هم جلوه زیبایی از پل را داشته باشیم و هم فضای شهری را به بهترین شکل ممکن تزیین کنیم و هم دیوار نویسی هایمان دوباره در طول شب رنگ نوینی به خود بگیرند.

نورپردازی تابلوهای تبلیغاتی بین شهری و اتوبان ها:

شاید یکی از بهترین تبلیغ محصولات شما می تواند تبلیغات در اتوبان های بین شهری باشد و با این کار می توانیم نوع قدیمی ولی پر بازدید از تبلیغات را جیستجو کرد.برای این که بتوانیم تبلیغات را به بهترین شکل ممکن نمایش بدهیم احتیاج داریم به نورپردازی و ایجاد چندین پروژکتور ال ای دی و اس ام دی.

با قرار دادن و ایجاد ترتیب پروژکتور های اس ام دی هم می توانیم تبلیغ بهتری را ارایه بدهیم و هم ایجاد مشتری جدید برای آن تابلو تبلیغاتی داشته باشیم.

ساخت و تولید پروژکتور اصول اولیه دارد و همچنین به مواد اولیه احتیاج است که می توان به سایت ماهور الکترونیک مراجعه کنید و فیلم و مقالات در مورد پروژکتور ال ای دی و اس ام دی را ببینید.

نورپردازی نوین

نور پردازی معابر در ایران

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *